background

Kaliteli Gelinlik Nasıl Seçilir?

05 Ağustos 2017, 05:24 Kalepark Restaurant

Yalnızca bir tek gün giyecek olsanız da şimdiye kadar almış olduğunuz bütün elbiselerden daha güzel olması gereken bir elbise düşünün. İşte bu sizin gelinliğiniz olacak. Elbette ki bu elbisenin diğer tüm elbiselerden daha kaliteli olmasını istersiniz. Peki bir gelinliğin kalitesinin nasıl anlaşılacağını biliyor musunuz? Bilmiyorsanız yazımızı okuyarak bu soruya cevap bulabilirsiniz.

 

 

 

Kaliteli gelinlik seçmenin ilk kuralı önce kumaşın kalitesini test etmektir. Bir gelinliği kaliteli yapan başat faktörlerden biri olan kumaş kalitesi sizin kumaş seçiminizi etkileyecektir. Kumaşınızı içinde rahat olabileceğiniz sevdiğiniz türde seçerseniz kalitesini de o kumaşa göre kontrol etmeniz gerekiyor. Mesela biraz pratik yapmak için abiye satılan mağazalara gidebilir ve oradaki elbiselerin kumaşlarına bakarak kalitelerini kontrol edebilirsiniz. Eğer dokunduğunuz kumaş yumuşak ve kaygansa ipek saten olduğunu söyleyebiliriz. Yumuşak ve pamuksu bir his uyandırıyorsa o kumaş şifon olabilir. Bu ürünlere dokunarak kalitelerini dokunduğunuzda verdikleri hisse göre deneyimleyebilir ve daha sonra gelinlik alacağınız zaman onun kumaşına dokunarak kalitesini test edebilirsiniz.

Kaliteli gelinlik için gereken ikinci şart ise gelinliğin malzeme kalitesidir. Gelinliğinizde kullanılan malzemelerin detaylarını mutlaka satıcıya sormalısınız. Elde dikilip dikilmediğini öğrenmeli kesinlikle elde dikilenleri tercih etmelisiniz. Swarovski, boncuk, taşlar ve inciler ile tüyler  kumaşa eklenen malzemeleri oluştururlar. Bunların kaliteli olması gelinliğinizi kaliteli kılacaktır. Bazı modellerde ucuz olması için o gelinliğin kumaşı yerine başka bir kumaştan yapılırlar ve bu da gelinlik üzerinde renk tonlarında değişimler, doku farklılıkları yaratır. İşte böyle bir gelinliği tercih etmemelisiniz çünkü kaliteli değildir. Plastik süslemeleri ise tercih etmemenizi öneriyoruz.

Gelinliğin dikiş kalitesi o gelinliğin kaliteli olmasını sağlayan üçüncü önemli faktördür. Eğer siz anlamıyorsanız mutlaka dikiş kalitesinden anlayan biriyle birlikte gelinlik mağzasına gitmeniz gerekiyor. Dikişten anlayacak birini de tanımıyorsanız gelinliğin içine bakmalısınız. Dışardan kusursuz görünen bir gelinliğin iç dikişleri bozuk olabilir ve bu da parçaların bozuk birleşmesine sebep olabilir. Giydiğiniz zaman üzerinizde estetik olmayan emanet bir görünüm yaratabilir. O yüzden kaliteli gelinlik almak için mutlaka iç dikişlere de dış dikişler kadar önem vermeniz gerekiyor.